История
Дружество за религиозна и обществена подкрепа на лишенитe от свобода (Prison Fellowship Bulgaria) е учредено през 1994 година. През същата година става член и на Prison Fellowship International. Организацията осъществява своята дейност с благословението на Българската Православна Църква.
1994 – 1999 година
След своето учредяване Дружеството стартира своята дейност, като основен приоритет става осигуряване условия за отслужване на Св. Тайнства в местата за лишаване от свобода в цялата страна.
В целия период организацията участва в набирането на средства за изграждане на параклиси в затворите, изменение на ЗИН и ППЗИН, в частта им, касаеща религиозните права и свободи и осигуряването на религиозна подкрепа на осъдените. В този период ДРОПЛС е активен участник и в дискусиите за отмяна на смъртното наказание от българския наказателен кодекс.
В резултат на усилията на Правителство, БПЦ, ДРОПЛС и духовници от цялата страна бе променен ЗИН и ППЗИН и бяха назначени първите свещенослужители в местата за лишаване от свобода, наричани капелани. До този момент, в тези места се отслужваше Св.Литургия без законово основание за това и на доброволни начала.
1999 – Световният конгрес на PFI в София
През Септември 1999 година ДРОПЛС стана домакин на Световния конгрес на Prison Fellowship International. Над 800 делегати от 83 страни участваха във форума. Мотото на конгреса беше “Помирение”. Духовници, миряни, доброволци и служители в правосъдната система от цял свят се обединиха в молитвите си за мир на Балканите и постигане на помирение между воюващите в бивша Югославия страни.
1999 – 2002
След постигане на промените в Закона за Изпълнение на Наказанията и назначаването на първите свещенослужители в местата за лишаване от свобода, ДРОПЛС стартира ново направление в дейността си, насочено към конкретни социални нужди на затворниците, техните деца и семейства.
1999 за първи път в България се реализира кампания “Ангелска Елха”®. Ангелска елха® е кампания на Prison Fellowship International (PFI), с основна цел насърчаване на близките семейни взаимоотношения между лишените от свобода и техните семейства. Осъществява се в 98 страни от цял свят. В повечето от тях, както и в България, това става чрез осигуряване на коледни подаръци за децата на лишените от свобода от името на лишения от свобода родител, като се мобилизират ресурсите в местната общност. От 1999 до 2013, чрез нея над 9119 български деца са получили подаръци от името на своя лишен от свобода родител.
27 – 29 Януари, 2000 в гр. Плевен беше проведена първата Национална Капеланска конференция, организирана съвместно с ГД ИН, при Министерство на правосъдието. Тогава все още младата капеланска служба обсъди основните проблеми на служението в затворите, очерта насоките и приоритетите си при осъществяването на бъдещата си дейност. По време на конференцията всички присъстващи капелани подадоха молби за членство в ДРОПЛС. През същата година, на редовно заседание на УС, молбите им бяха одобрени.
Май 2000, ДРОПЛС стартира своя пилотен проект “Живот на свобода”, осъществяван съвместно със затвор София и затвор Бобов Дол. Той имаше две основни направления: консултиране в периода преди освобождаване и материална подкрепа след освобождаване. Проектът беше реализиран с финансовата подкрепа на ФПББ. С него бяха изследвани и установени конкретни нужди и проблеми в периода на ресоциализация на осъдените. Благодарение на постигнатите резултати бяха създадени нови програми на ДРОПЛС, насочени към подпомагане и консултиране на осъдените.
През същата кодина беше проведен семинар “Живот на свобода”, в който взеха участие представители на ГД ИН, затворите София и Бобов Дол, Бюрата по труда, Агенция по заетостта, Общинските служби за социално подпомагане, Дом за Временно настаняване на бездомни лица. По време на семинара беше организирана и първата изложба с творби на осъдени от затвор София. Бяха обсъдени възможностите за координиране дейността на институциите по отношение ресоциализацията на лишените от свобода, конкретни стъпки за подобряване законодателството в тази посока и създаване на единна информационна система, подпомагаща дейността на НПО и институции.
Юни 2001 Като резултат от семинара “Живот на свобода” и последващи активности на институциите, участвали в него, бе издаден наръчник “Живот на свобода”. Той съдържа основните стъпки, които следва да предприеме всяко лице, освободено от местата за лишаване от свобода, всички необходими документи за да бъде подпомогнат, да си намери работа и да бъде регистриран в Бюрата по труда. Наръчникът съдържа и справочна част с всички подразделения на национално ниво на Агенцията по заетостта, държавни и общински социални служби, неправителствени организации. Наръчникът “Живот на свобода” е първият по рода си за пенитенциарната система. Финансиран е от програма MATRA / KAP на Посолството на Кралство Холандия.
Декември 2001 ДРОПЛС стартира програма “Коледа в затвора”. Мисията на кампанията е изграждане на мостове чрез изкуството между граждани “лишени от свобода” и общността. Затворите, които традиционно участват в кампанията са: София, Враца, ПД Бойчиновци, Сливен. В нея са участвали над 17 български художници, колекция на графично ателие Белград, 6 музикални формации, 2 театъра, Столична Библиотека, фотографска група НАОС. Програмата се реализира без прекъсване до 2005 година. Осъществява се с финансовата подкрепа на PF Europe.
В резултат на тази кампания се създадоха и реализираха: Постоянни ателиета по иконопис и фотография в ПД Бойчиновци, финансирани от ДРОПЛС и PFI.
2001 Първата национална изложба с творби на лишени от свобода в София в съвместно с ГДИН, Ресурсен център. Изложбата е първата по рода си в историята на пенитенциарната система. Пространството, което е избрано за нея е Банята в София, която е един от културните паметници на столицата. Куратори на изложбата Стефан Божков и Красимир Добрев.
2002 стартира подготовката на проект “Адаптационна среда”, който през годините прерасна в програма и носи същото име. “Адаптационна среда” стартира в ЗОЗТ “Кремиковци”, затвор София през 2003. Програмата е първата стъпка за изграждане на възстановителна общност в България. В нея са залегнали основните принципи на възстановителното правосъдие. АПАК модела, който внедрява, е с 30 годишна история на 3 различни континента (Латинска и Северна Америка, Европа). България е втората страна в Европа, в която се създава такава възстановителна общност от осъдени. Останалите две държави са Латвия (за жени) и Германия (за младежи). Програмата се реализира с финансовата подкрепа на Фондация “Отворено общество”, Посолство на кралство Холандия и PF Europe.
2003 – 2007 година
2003 година стартира националното издание “Помирение”, насочено към лишените от свобода. Бюлетин “Помирение”, излиза без прекъсване 2 години. Основни рубрики в него са: “В тъмница бях и ме споходихте”, творчество на осъдени, юридически консултации, църковен календар и жития на светии, програми на ДРОПЛС и PFI. “Помирение” се разпространява във всички затвори в страната и институции, имащи отношение към лишените от свобода и техните проблеми. Във всеки брой на “Помирение” има плик за обратна връзка с редакцията. Бюлетинът бе разпространяван със съдействието на ГД ИН. Издаван с финансовата подкрепа на Посолство на кралство Холандия и Фондация “Покров Богородичен”. Материалите и дизайна на бюлетина са създадени с помощта на доброволци на ДРОПЛС и материали на служители от местата за лишаване от свобода.
2003 – 2005 Програма “Духовна семинария за деца на лишени от свобода родители”. Тя се реализира в партньорство със СДС “Св. Иван Рилски”. Включва над 40 деца. Мисията на програмата е да подкрепи настойниците и интституциите в грижата, възпитанието и развитие талантите на децата по време на разделението на семейството поради изтърпяване наказание “лишаване от свобода” на единия или двамата родители. Програмата се реализира без прекъсване до 2005 година. През 2006 продължи съществуването си благодарение усилията на доброволците на ДРОПЛС. През годините тя бе финансово подкрепена от Фондация “Corvus”, PF Europe. Програмата поднови своята дейност през юни 2007 с финансовата подкрепа на фондация “Communitas”.
2005 програма “Адаптационна среда” (АС) беше преместена в затвор Враца. В партньорство със затвора и ГД ИН, програмата беше адаптирана за работа с многократно осъждани лица, като междувременно се изгради ново направление – Център за професионална квалификация на затворници “Възстановяване чрез образование”. Центърът работи в сътрудничество с ФДРЗ, IZZDF и НС НТС. Благодарение на неговата дейност бяха въведени професиите “Строител” и “Парково строителство и озеленяване” със 6 специалности в тях. Всички членове на програма “Адаптационна среда” преминават и през компютърна квалификация и съобразно нивото си получават европейски сертификат XPERT или удостоверение за ниво на съответната компютърна квалификация.
Програмата се финансира в този период от програма MATRA / KAP, PF Europe, проекти изпълнявани в партньорство с ФДРЗ и финансирани от държавния бюджет, частни дарители. Програма “АС” продължава своето развитие в затвор Враца.
2006 – 2007 ДРОПЛС става член на мрежа от организации изградена по проект на PRI и регионален фонд ИГА. Консорциумът е иницииран от Съюза на съдиите в България и е създаден с цел реализация на проект “Добре дошли в обществото”. Проектът се реализира във ВУИ “Подем”. Един от резултатите на проекта е наръчник, подпомагащ децата в тяхната ориентация след връщането им в тяхната среда.
2008 – 2012
2008 ДРОПЛС участва в международен проект на PRI насочен към развитие на ресурси в общността за застъпничество на уязвими групи: осъдени, бивши затворници и техните семейства. Участието на ДРОПЛС в този проект е провеждане изследване на нивото на дискриминация към затворниците и бившите затворници в България. В изследването участваха затворите София, Враца, Сливен и ПД Бойчиновци.
2008 – 2009 стартира реализация на проект “Подобряване системата за свиждане в затворите Враца и София”. В резултат на неговата реализация се изградиха центрове за посетители в затворите Враца и София и две доброволчески служби към тях. В центровете има обособени детски кът, информационно бюро и багажно отделение. В това направление нашите доброволци си сътрудничат със служители от надзорно охранителния състав и подпомагат близките на осъдените в срещата им с институцията “затвор” по време на свиждане. В затвор Враца доброволческата служба към Центъра е част от програма “Адаптационна среда”.
В двата центъра, подкрепа и информация получават над 1000 семейства годишно.
Центровете са изградени с финансовата подкрепа на AAFI и PF Europe; Доброволческите служби са създадени с финансовата подкрепа на Посолството на Кралство Холандия.
Центърът за посетители при затвор София функционира без прекъсване. Центърът в затвор Враца е със замразена дейност, поради недостиг на доброволци.
2010 – 2012 В партньорство с Каритас Русе, ДРОПЛС реализира проект “Активни общности в превенцията на институционализацията на деца и младежи”. ДРОПЛС отговаря за развитие на методиката и въвеждането на практики от възстановителното правосъдие в работата с деца с противообществени прояви и млади правонарушители.
Чрез този проект Дружеството създаде нова социална услуга за работа с деца с девиантно и делинквентно поведение и техните семейства. Услугата се предоставя на територията на община Враца с лиценз от ДАЗД от декември 2010г.
Услугата носи името ЦОП “Общност в грижа”. В нейното изграждане участваха експерти от Д СП Враца, отдел “Закрила на детето”, МКБППМН при Община Враца, ОД Полиция и ДПС, ОС “ИН” сектор Пробация.
Април 2010 ДРОПЛС се включва в отбелязването на 29 Април, Европейски ден на солидарността между поколенията със своята кампания “Поколенията – образи в огледалото”.
Дружеството организира с подкрепата на Община Враца, МД Враца, училища и клубове на деца и пенсионери шествие – концерт “Поколенията – образи в огледалото”. Сцената бе разположена на централния площад на града и така гражданите на Враца се докоснаха до ценностите и целите на това отбелязване. В Затвор Враца бе организиран едноименен литературен конкурс. Наградният фонд се осигурява от ДРОПЛС, Фондация Лале и партньори.
15 Юли 2010 ДРОПЛС, съвместно с БЧК Враца, ДП Врачански Балкан, Читалище Развитие, Младежки Дом Враца, Регионален исторически музей и общественици учредяват Гражданска Мрежа “Активна общност”. Мисията на мрежата е създаване на условия и мерки за ефективна превенция от извършване на противообществени прояви сред деца и младежи на територията на община Враца в рамките на общността. Председателстваща организация на мрежата е ДРОПЛС с мандат 2010 – 2013г.
2011 мрежата стартира дискусионен клуб “Да мислим възпитанието”. Клубът има за цел да създаде чувствителна, разбираща и ангажирана общност с проблемите на децата, младите хора и техните семейства. Противообществените прояви и престъпления извършвани в детска възраст се поставят в широкия контекст на възпитанието, семейството и родителството, общността и институцията. Клубът издава едноименен електронен бюлетин.
2011 “Поколенията – образи в огледалото” се реализира на национално ниво в пенитенциарната система и 6 общини. Конкурсът се организира в две основни категории, всяка със съответните под-категории: Литература и Изобразително изкуство. В последствие, събраната колекция от художествени творби и пластики бе изложена в цялата страна.
2012 – 2014 ДРОПЛС е партньор по международен проект “Езици зад решетките”, реализиран в партньорство с още 5 национални организации. Общата цел на проекта е да развие една многоезична и междукултурна обучителна програма, която обхваща едновременно обучението на лишените от свобода в комуникативни и интеркултурни познания и умения в пенитенциарна среда, както и обучение и сертифициране на служителите на затвора. Проектът ще разработи методологии за насърчаване на междукултурния обмен между лишените от свобода в затвора, като същевременно ще стимулира и оценява комуникационните умения сред служителите на затвора. Проектът се финансира със съдействието на Европейската комисия.
2014 – 2016 ДРОПЛС е партньор в международен проект „Евроепйски възстановителни общности“ /ECOR/. Проектът е значим със създаването на нова Възстановителна общноста „Адаптационна среда“ в затвор Враца, от открит тип. За първи път адаптацията на методологията APAC се разглежда в Европейски контекст, не само в национален. Изследването на криминалният институт към университета в Кеймбридж ясно показва смисъл от инвестиция в бъдещото развитие на възстановителни общност в Европа. Достъп до продуктите на проект може да намерите в „Ресурси“.
2015 Стартира „Пътешествието на затворника“.
От 13.01.2016г. ДРОПЛС е с ново име „Пи Еф България – общност за помирително правосъдие“