Активни общности в превенцията от институционализация на деца и младежи
Проект „Активни общности в превенция от институционализацията на деца и младежи“ е фокусиран върху проблемите на деца и младежи в конфликт със закона. Това са многопластови проблеми, свързани както с нарушените взаимоотношения в семейната среда и в обществото, така и произтичащи от липсата на адекватна съдебна система и нормативна рамка в България, която да отговори на нуждите от подходяща грижа и възпитание за деца с отклонения в поведението. Реализира се в партньорство между две християнски организации: Каритас Русе и Дружеството за религиозна и обществена подкрепа на лишените от свобода, в две общини – Русе и Враца, в продължение на 26 месеца.
Основна цел на проекта бе да се възстановят нарушените отношения в семействата и в общностите на деца и юноши в конфликт със закона, както и да се осъществи превенция от попадането им в институции с поправителен характер (СПИ, ВУИ, Поправителен дом)
Децата, които бяха обхванати и подпомогнати пряко и дългосрочно през 2011 година са 43, на възраст между 14 и 18 години, с наложени възпитателни или наказателни мерки. общият брой на обхванатите деца в краткосрочен и дългосрочен план в двата града надхвърля 600 деца. Освен върху техните съдби, проектът оказа пряко влияние върху представителите на институциите от двата града – инспектори детска педагогическа стая, пробационни инспектори, обществени възпитатели, социални работници. Тези специалисти участваха в пилотирането на един нов за България модел за работа с деца с отклоняващо се поведение, взаимстван от практиката на страни като Канада и САЩ, чиято съдебна система успешно прилага от години модел с прякото участие на семейството и общността, както и стремежът към възстановяването на нанесените вреди и щети, в резултат на поведението на детето, за сметка на наказанието. Най-съществената част в работата ни по този проект бе широкото участие на общността. И в двата града се мобилизираха граждански мрежи от доброволци с най-различен житейски и професионален опит.
ЗА ПРОЕКТА И ФИНАНСОВАТА ПРОГРАМА ЗА ПРЕВЕНЦИЯ ОТ ИНСТИТУЦИОНАЛИЗАЦИЯ НА ДЕЦА НА ФОНДАЦИИТЕ ОУК И ЛАЛЕ
Програмата за превенция от институционализация на фондациите ОУК и Лале бе отворена в изключително подходящ момент, когато повечето грантови схеми, които предлагат финансиране в тази сфера, търсеха големи проекти, свързани със създаването на популярни услуги, предоставяни с голям състав на персонала. Ние и партньорите ни търсехме възможност за финансиране на проект, който да създаде професионални услуги за деца правонарушители. Децата в конфликт със закона не са приоритет на повечето организации и за жалост в България почти няма опит и успешни практики за превенция на детската престъпност. Факт е, че с децата правонарушители не се работи за преодоляване на отклоненията и терапия, а се прилага типичният наказателен модел. Ако останат в общността практиката на институциите е да ги „води на отчет“. Липсват изследвания на нивата и формите на детската престъпност, като популярните практики на превенция чрез „сплашване“ или чрез провеждане на модули срещу агресията в училище са явно неефективни.
Каритас Русе и ДРОПЛС работихме върху идеята за проект, който да е изключително насочен към децата, извършители на престъпления и нуждата от подходяща интервенция. Такъв проект няма как да се случи без да бъде обвързан със съществуващата нормативна рамка и без участие на всички институционални партньори.
И в двата града се пилотират методи от практиката на възстановителното правосъдие. Обученията за развитие на менторската програма и прилагането на практики от възстановителното правосъдие в общността се провеждат от експерти на Prison Fellowship International, чийто член е ДРОПЛС. Специална благодарност на г-жа Линет Паркър, член на екипа на Центъра по възстановително правосъдие в PFI, тогава и г-н Питър Уокър, един от създателите на STP, член на екипа от експерти в PFI l в този период.
Линет обучи 16 фасилитатора, представители на общностите от Враца и Русе, в провеждането на Фамилни групови конференции и Възстановителни конференции между жертва и правонарушител. Питър бе обучител на обучителите по проект „Активни общности в превенцията от институционализация на деца с девиантно и делинкветно поведение“ в подготовката на ментори в двата града.