Кои сме ние
Пи Еф България – Общност за помирително правосъдие (позната до 13.01.2016г под името ДРОПЛС) е независима обществена организация – част от международната асоциация „Prison Fellowship International“, в която участват дружества от 124 държави и е със статут на консултативен член на ООН, ІІ степен..
Пи Еф България е организация с нестопанска цел в обществена полза, която се управлява от Общо събрание и избран от него Управителен съвет, съобразно Устава на Дружеството.
Сдружението има 20-годишна история – историята накратко
Можете да се включите в дейността на Дружеството по много начини!
Централен офис, град София
адрес за кореспонденция: ул. „6-ти септември“ 7а, ПК 1000
office@pfbulgaria.org
Лице за контакт:
прот. Николай Георгиев, Председател на УС
e-mail: nikolai.georgiev@pfbulgaria.org
Офис град Враца
Лице за контакт:
Юлия Кръстева, Управител на клон Враца
тел. + 359 886 44 58 46
e-mail: helixok@gmail.com
Офис град Стара Загора
Протойерей Йордан Карагеоргиев – Управител на клон Стара Загора –
Лице за контакт: Ралица Георгиева
тел. +359 896 115 027
Изпълнителен директор: Елена Евстатиева (Йончева)тел. +359 (0) 897 803 257e-mail: elena.yoncheva@pfbulgaria.orgзам. Изпълнителен директор: Елица Марковател. +359 (0) 883 333 693e-mail: elitsa.markova@pfbulgaria.org
УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТПредседател на Управителния съвет: протойерей Николай Георгиев
Зам. председател на УС: Станка Петкова
Зам. председател на УС: Явор Ганчев
Членове на Управителния съвет:
1. протойерей Йордан Карагеоргиев
2. Александра Делова
3. Юлия Каримова
4. Румяна Костова
5. Иван Сотиров
6. Михаил Михайлов
У С Т А В
на
ДРУЖЕСТВО ЗА РЕЛИГИОЗНА
И ОБЩЕСТВЕНА ПОДКРЕПА
НА ЛИШЕНИТЕ ОТ СВОБОДА
РАЗДЕЛ І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Статут. Дружеството е православна общност на духовници и миряни, обединени от желанието да организират духовно, материално и социално подпомагане на нуждаещите се затворници, бивши затворници и на техните семейства на основата на евангелските принципи, на християнския морал и милосърдие.
Дружеството е юридическо лице с нестопанска цел за извършване на обществено полезна дейност по смисъла на чл. 33 и сл. и във вр. с чл. 37 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел и осъществява своята дейност, свързана с развитие и утвърждаване на духовните ценности, защита на религиозните права на основата на принципите на религиозна веротърпимост, подпомагането на социалната реинтеграция и личностната реализация на нуждаещите се затворници, бивши затворници и на техните семейства на основата на закона, Св.Писание, Св.предание и каноните на Св.Църква, с благословението на Светия Синод на Българската Православна Църква и се ръководи в своята дейност от конституцията и законите на РБ, международните пактове за правата на човека и настоящия устав.
Чл. 2. /1/ Наименованието на Дружеството е : “ДРУЖЕСТВО ЗА РЕЛИГИОЗНА И ОБЩЕСТВЕНА ПОДКРЕПА НА ЛИШЕНИТЕ ОТ СВОБОДА “.
/2/ Името на Дружеството, запазения му знак и неговия адрес се поставят върху всички документи и издания на Дружеството.
Чл.3. Седалище на Дружеството е: гр.София, район „Средец”,ул. “А. Кънчев” № 2, ет.5, стая 505.
Чл.4. Дружеството не е ограничено със срок .
РАЗДЕЛ ІІ . ЦЕЛИ
Чл.5. Цели и средства за постигането им:
Дружеството преследва следните цели:
– Организиране и осъществяване на духовна, материална и социална подкрепа на затворниците, бившите затворници , техните семейства, както и на работещите в пенитенциарната система; децата на хората, лишени от свобода, са обект на специални грижи от страна на Дружеството.
– Работа с обществеността за разясняване на необходимостта от социална и духовна дейност в местата за лишаване от свобода, както и ролята на обществото в процеса на ресоциализация на личността по време на и след изтърпяване на наложеното наказание.
Средства за постигане на целите:
Дружеството ще постига целите си чрез :
– Подпомагане служението на затворните капелани и капеланските служби към местата за лишаване от свобода за осъществяване на пълноценно пастирско служение;
– Строителство и/или реставрация на храмовете и параклисите в пенитенциарните единици;
– Осъществяване на религиозно и морално образователни програми, основани на принципите на религиозна веротърпимост, чрез проповеди, лекции, изучаване на Св. Писание, неделни училища, семинари, концерти, изложби, създаване на библиотеки, радио и телевизионни програми, както и чрез подобаващи религиозно-културни дейности;
– Оказване подкрепа и съдействие на затворните капелани и капеланските служби за осигуряване на индивидуално пастирско служение чрез: изповеди, духовни беседи, посещаване на затворниците в техните килии,подкрепа и включване в социалните и социално-благотворителните дейности, свързани със съответния затвор;
– Оказване на духовна помощ на затворниците, бившите затворници и семействата им, както и на работещите в пенитенциарната система;
– Развиване на благотворителна дейност, създаване на специални благотворителни фондове и събиране на средства в тях;
– Организиране на ваканционни лагери за децата на лишените от свобода;
– Привличане на различни организации за благотворителна работа с лишените от свобода;
– Издаване на духовно-просветна литература и разпространението на такава в местата за лишаване от свобода;
– Взаимодействие с други християнски, религиозни и обществени организации, които имат същите цели, провеждане на семинари, конференции и др. Взаимодействие с други национални и международни организации и фондове;
– Организиране на юридическа консултация и при възможност правна помощ на затворниците, бившите затворници и техните семейства;
– Създаване на специални курсове, семинари и школи за професионално обучение на лишените от свобода;
– Разработване и участие в самостоятелни или съвместни социални, здравни, образователни, културни, стопански програми и проекти”.
– Подпомагане на социалната реинтеграция и личностната реализация на изтърпелите наказанието си бивши затворници, чрез създаване на центрове за социална адаптация и трудовата реализация на изтърпелите наказанието си;
– Взаимодействие със семействата на затворниците и бившите затворници с цел привличането им като доброволци към дейността на Дружеството.
– Организиране и финансиране разработването и реализацията на проекти, допринасящи за осъществяване целите на Дружеството, самостоятелно или съвместно с други правителствени и не правителствени организации на територията на България и в чужбина.
Чл.6. Вид на дейността на Дружеството. Дружеството за религиозна и обществена подкрепа на лишените от свобода / ДРОПЛС/ се определя като юридическо лице с нестопанска цел за извършване на обществено полезна дейност и разходва имуществото си за:
1. Духовно, материално и социално подпомагане на затворниците, бившите затворници , техните семейства, както и на работещите в пенитенциарната система на основата на евангелските принципи, на християнския морал и милосърдие;
2. Подпомагане социалната реинтеграция и личностната реализация на затворниците, бившите затворници, техните семейства, чрез реализация на проекти, правещи обществеността съпричастна с проблемите на лишените от свобода и засилващи ролята на обществото в процеса на ресоциализация на личността по време на и след изтърпяване на наложеното наказание.
3. Защита на религиозните права на основата на принципите на религиозна веротърпимост, чрез лобиране за християнски принципи в законодателството, създаване информационна база и финансови фондове за подпомагане социалната реинтеграция и личностната реализация на затворниците, бившите затворници, техните семейства.
РАЗДЕЛ ІІІ. ИМУЩЕСТВО
Чл. 7. /1/. За постигане на своите цели, Дружеството използва имущество, придобито от:
1. Дарения и завещания от български и чуждестранни физически и юридически лица и организации, които добронамерено подкрепят целите на Дружеството.
2. Приходи от имуществото на Дружеството, които не произхождат от извършване на забранена от закона дейност.
3. Приходи от извършването на допълнителна стопанска дейност, като предмет на дейност, свързан с целите на Дружеството за : Предлагане на услуги и консултации; информационно издателска и рекламна дейност, както и производство и търговия със сувенири и печатни материали, с цел популяризиране целите и дейността на Дружеството; управление на центрове за обучение, квалификация и преквалификация; осъществяване на производства – самостоятелно или съвместно със затворната администрация и/или други организации с цел квалификация, повишаване на квалификацията и трудова реализация на затворниците, на изтърпелите наказанието си бивши затворници и техните семейства; всякакъв вид търговска дейност, незабранена със закон при условие, че същата е свързана с предмета на основната дейност и приходите от нея се разходват изцяло за постигане целите на Дружеството.”.
/2/. Предмет на дарение или завещание могат да бъдат недвижимо имущество, вещни права, пари, валута, ценни книжа, права върху акции и други имуществени права.
3/. Дружеството може да откаже да приеме дарения или завещания, направени с неприемливи за него условия или противоречащи на неговите цели и на разпоредбите на учредителния му акт.
/4/. Дружеството може да учредява или да участва в учредяването на други организации с идеална цел или на търговски дружества.
/5/. Разпореждането с авоарите и с имуществото на Дружеството се извършва от общото събрание на членовете на Дружеството в съответствие с разпоредбите на настоящия учредителен акт и българското законодателство.
РАЗДЕЛ ІV. ОРГАНИЗАЦИОННА СТРУКТУРА И ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ.
Чл. 8. Върховен колективен орган на Дружеството е Общото събрание на членовете на Дружеството. Общото събрание може да заседава законно, ако присъствуват най-малко половината от всички членове . Ако не се явят нужното число , събранието се отлага с един час при същия дневен ред и се счита за законно, колкото и членове да се явят.
Чл.9. Общото събрание се свиква най-малко веднъж на годишно. Редовно Общо събрание се свиква от Председателя на Дружеството по решение на Управителния съвет на Дружеството.
Общото събрание може да бъде свикано извънредно по искане на една десета от членовете, които са длъжни да предложат и дневен ред.
Чл.10. В Общото събрание всеки член или делегат има право на един глас. Не се допуска гласуване с пълномощие. Решенията в Общото събрание се вземат с обикновено мнозинство на гласовете, освен решенията по чл. 13, т.6 от Устава, за които е необходимо единодушие. В случай на получено равенство на гласовете “за” или “против” дадено решение – решаващо значение при гласуването за приемане или отхвърляне на решението има гласът на Председателя на Дружеството.
Чл.11. Решенията за промяна на Устава се вземат с мнозинство 2/3 от присъствуващите. Никой член няма право да гласува по въпроси, отнасящи се до безвъзмездно разходване имуществото на Дружеството в негова полза, в полза на неговия съпруг, неговите низходящи и възходящи роднини, както и роднините му по съребрена линия и по сватовство до втора степен, както и в полза на юридическото лице, на което е представител в Общото събрание.
Чл.12 Членовете на Общото събрание на Дружеството могат да гласуват по предложените за дневен ред в поканата за събранието въпроси и неприсъствено, като изпратят становището си под формата на проект за своето гласуване по дневния ред в писмен вид, по пощата, по факса, по електронната поща или по телефона, най-късно до края на съответното заседание на Общото събрание на членовете на Дружеството, като резултата от гласуването на членовете по електронната поща и по телефона се нанася върху хартиен носител и се удостоверява за вярност с подписа на Председателя или упълномощено от него лице по административните въпроси, представлявайки неразделна част от протокола за съответното заседание на Общото събрание.
Чл. 13. Покани за свикване на Общо събрание се изпращат от името на Председателя на Дружеството. Общото събрание се свиква с покани, които съдържат проект за дневен ред на предстоящото заседание. Поканите за свикване на Общото събрание се изпращат на членовете поне седем дни преди заседанието по пощата, по факс или по електронен път или в същия срок се поставят на видно място в офиса в седалището на Дружеството за да могат да станат достояние на членовете на Дружеството.
Чл.14. Общото събрание се ръководи от Председателя на Дружеството. За всички заседания на Общото събрание на членовете се водят протоколи от нарочно избран за целта секретар, които протоколи се съхраняват в архива на Дружеството.
Чл.15. /1/ Правомощия на Общото събрание. Общото събрание на Дружеството има следните правомощия :
-
Приема, изменя и допълва Устава на Дружеството и други вътрешни актове.
-
Избира и освобождава членовете на Управителния съвет на Дружеството.
-
Взема решение за изключване на членове на Дружеството, поради неучастие в работата и системна незаинтересованост от дейността и инициативите на Дружеството.
-
Избира Почетен Председател на Дружеството, който трябва да е клирик от епископата на БПЦ.
-
Определя общите насоки и перспективи в дейността на Дружеството.
-
Взема решения за прекратяване дейността на Дружеството и избор на ликвидатор.
-
Избира почетни членове на Дружеството, като това право може да бъде делегирано на Управителния съвет.
-
Приема бюджета на Дружеството.
-
Отменя решенията на другите органи на Дружеството, които противоречат на закона, устава или на други вътрешни актове, регламентиращи дейността на Дружеството.
-
Приема отчета за дейността на Управителния съвет.
-
Приема бюджета на Дружеството.
-
Взема решения за реда и правилата за осъществяване дейността на Дружеството в обществена полза, в съответствие с целите му, както и за принципите за подбор на затворниците, бившите затворници, техните семейства, както и на работещите в пенитенциарната система, които ще бъдат подпомагани от Дружеството духовно, материално или социално на основата на евангелските принципи, на християнския морал и милосърдие.
-
Взема решения за откриване и закриване клонове на Дружеството, учредяване или участие от страна на Дружеството в други организации с идеална цел или търговски дружества, за сливане с други сдружения.
-
Създава и други органи на управление на Дружеството.
-
Взема решения за извършване на сделки за отчуждаване и разпореждане с имущество на Дружеството, както и за безвъзмездно разходване на имуществото на юридическото лице, при условията и съгласно ограниченията, предвидени в чл. 41, ал.3 и 4 от ЗЮЛНЦ.
-
Взема и други решения с оглед нуждите, възникнали във връзка с дейността на Дружеството, включително за делегиране на част от правомощията си на Управителния съвет на Дружеството.
/2/ Решенията на Общото събрание по т.1, 11 и 14 от настоящия член се взимат с квалифицирано мнозинство 2/3 от присъстващите, решенията по т.6 с единодушие на всички членове на Дружеството, а решенията по останалите точки – с обикновено мнозинство.
Чл.16. Управителен съвет. Управителния съвет е колективен изпълнително-разпоредителен орган на Дружеството .
– Управителния съвет се състои от пет до единадесетчлена, избрани за срок от три години;
– Управителния съвет заседава по предложен от Председателя дневен ред най-малко веднъж на месец. Неговите решения се взимат с обикновено мнозинство; В случай на получено равенство на гласовете “за” или “против” дадено решение – решаващо значение при гласуването за приемане или отхвърляне на решението има гласът на Председателя на Дружеството
– Заседанията на Управителния съвет са законни и взетите решения имат сила само ако присъствуват Председателят и повече от половината негови членове. По време на заседанията се води протокол от избран за целта секретар, който се съхранява в архива на Дружеството;
– За заседанията на УС се прилага и разпоредбата на чл.12 от този Устав.
– На своите заседания Управителния съвет определя вътрешната си структура и разпределя работата между членовете си.
Чл.17. Управителния съвет има следните правомощия:
-
Осъществява оперативното ръководство на Дружеството, като осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание;
-
Избира между своите членове Председател на Дружеството, който е и председател на УС;
-
Взема решение за приемане на нови членове на Дружеството;
-
Назначава Изпълнителен директор на дружеството.
-
Упражнява всякакви други права, които са му специално делегирани от Общото събрание;
-
Оперира с финансовите средства на Дружеството за постигане на целите му;
-
Определя размера на членския внос и начина на събирането му.
-
Взема решения за промяна седалището и адреса на управление на Дружеството;
– Взема решения за придобиване на имущество в полза на Дружеството, извършва действия за оперативното управление и разпореждане с придобитото имущество /без правото да отчуждава и прехвърля вещни права на трети лица/ , приема дарения в полза на Дружеството, при условията на чл. 41 от ЗЮЛНЦ и може да прави отказ от такива дарения, направени с неприемливи за Дружеството условия или противоречащи на неговите цели и на разпоредбите на учредителния му акт.
Чл.18. Председател на Дружеството.
Председателят на Дружеството има статут на самостоятелен управителен орган, който ръководи цялостната дейност на Управителния съвет и на Дружеството;
-
Председателят на Дружеството се избира от и измежду членовете на Управителния съвет за срок от три години ;
-
Председателят представлява Дружеството в отношенията му с трети лица, държавни органи и организации в страната и в чужбина.
-
Председателят ръководи и осъществява цялостната дейност на Дружеството.
-
Председателят свиква и ръководи заседанията на Управителния съвет.
-
Председателят определя и назначава служителите на Дружеството.
-
Подготвя и внася в Общото събрание отчет за дейността на Дружеството и изготвя информацията за вписване на Дружеството в централния регистър по смисъла на чл. 46, а.1 от закона за юридическите лица с нестопанска цел.
-
Председателят на Дружеството изготвя предложение за дневния ред, свиква и ръководи заседанията на Общото събрание на членовете на Дружеството.
-
Председателят на Дружеството изготвя предложение за дневния ред, свиква и ръководи заседанията на Управителния съвет на Дружеството.
-
Председателят определя и назначава служителите на Дружеството, като може да делегира това свое правомощие, както и други конкретни правомощия – на Изпълнителния директор на Дружеството, съгласно взето решение от Управителния съвет на Дружеството, при необходимост ;
Чл.18-А /нов/. Заместник-председатели на Дружеството.
Двамата заместник-председатели на ДРОПЛС се избират от и измежду членовете на Управителния съвет за срок от три години.
Двамата заместник-председатели на ДРОПЛС имат статут на самостоятелни представителни органи, които подпомагат Председателя на ДРОПЛС и представляват чрез личността си Дружеството.
Двамата заместник-председатели имат право на подпис върху документи, задължаващи Дружеството, само ако са упълномощени за конкретния случай от Председателя на УС на ДРОПЛС с изрично пълномощно
Чл.19. Почетен Председател на Дружеството трябва да бъде клирик измежду епископата на БПЦ. Почетният Председател съблюдава дейността на Дружеството да бъде съобразена с традициите на Св. Православие и контролира дейността на Дружеството в съответствие с каноните на Св.Църква.
Чл.20. Административен директор.
Административния директор има статут на самостоятелен изпълнително-разпоредителен орган, който ръководи прякото оперативно управление във връзка с дейността на Дружеството.
Административния директор може по изрично предоставено му от Председателя и съгласувано от Управителния съвет правомощие в конкретни случаи да представлява Дружеството в отношенията му с трети лица, държавни органи и организации в страната и в чужбина; да определя и назначава служители на Дружеството;
Взема решения и извършва действия за оперативно управление и изпълнение решенията на Управителния съвет на Дружеството.
Административния директор може с подписа си да задължава Дружеството като страна по писмени договори,съгласно издаденото от Председателя на УС пълномощно.
Административния директор носи имуществена отговорност за причинени на Дружеството вреди.
РАЗДЕЛ V. ЧЛЕНСТВО
Чл. 21. Членове на Дружеството могат да бъдат всички физически и юридически лица, които споделят целите му и желаят да работят за тяхното развитие.
Чл.22. Възникване на членството. За приемане в Дружеството е необходимо кандидатът да представи писмена молба до Председателя на Дружеството, в която декларира, че приема условията на устава. За юридически лица е необходимо – приложена съдебна регистрация и решение на управителния орган за участие в Дружеството при условията на Устава.
Чл.23. Нови членове на Дружеството се приемат от Управителния съвет.
Чл.24. Прекратяване на членство. Членството се прекратява:
-
При напускане по собствено желание-чрез депозиране на писмено заявление до Управителния съвет.
-
При изключване от Общото събрание на Дружеството – Общото събрание изключва член на Дружеството, когато той не спазва Устава, не участва в работата и проявява системна незаинтересованост от дейността и инициативите на Дружеството или когато със свои прояви уронва престижа на Дружеството.
Чл.25. Членовете на Дружеството имат следните задължения:
-
Активно да съдействуват за осъществяване целите на Дружеството.
-
Да плащат редовно членския си внос;
-
Да не допускат действия и прояви, уронващи престижа на Дружеството.
Чл. 26. Членовете на Дружеството имат следните права:
-
Да участвуват активно в разработването и осъществяването целите на Дружеството;
-
Да избират и да бъдат избирани в ръководните органи на Дружеството.
-
Да получават информация относно дейността на Дружеството и на органите на Дружеството.
Чл. 27. КЛОНОВЕ
/1/ Дружеството за религиозна и обществена подкрепа на лишените от свобода” е национално сдружение, което може да регистрира клонове в страната. Решение за откриване и закриване на клонове, както и за назначаване на управител на клона взема УС на Дружеството. По решение на УС клоновете на ДРОПЛС могат да се регистрират в съответния окръжен съд по седалището на клона. Наименованието им задължително съдържа наименованието на организацията – Дружество за религиозна и обществена подкрепа на лишените от свобода, и името на града, в който се регистрира клона. Клоновете могат да имат отделна банкова сметка, водят самостоятелно счетоводство, но не изготвят годишен баланс, а участват в консолидирания баланс на Дружеството. Те се отчитат за дейността си пред ДРОПЛС и отчисляват от събраните по банковите си сметки дарения членски внос, определен от Международната Асоциация за затворно служение. Дружеството осъществява методическо ръководство върху дейността на клоновете.
/2/ Дружеството понастоящем има следните клонове: Сливен, Стара Загора, Пазарджик, Пловдив, Бургас, Варна, Враца, Ловеч, Плевен, Белене, Бойчиновци.
/3/ Права на управителя на клона и ограничения на правомощията и представителната му власт:
Управителят на клона може по изрично предоставено му от Председателя и съгласувано с Управителния съвет правомощие да представлява Дружеството в отношенията му с трети лица, съдебната власт, държавни органи и организации в страната; да определя и назначава служители; да тегли и превежда суми от банковите сметки на клона на Дружеството; да подписва договори и други документи, за което носи имуществена отговорност.
Набира дарения, издава дарителски свидетелства със своя подпис и печата на съответния клон, отчислява и превежда в централата на ДРОПЛС членския внос върху тези дарения.
РАЗДЕЛ VІ. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДРУЖЕСТВОТО
Чл. 28. /1/ Дружеството може да бъде прекратено:
-
По решение на Общото събрание, като за това решение е необходимо абсолютно мнозинство – единодушно взето решение от Общото събрание на членовете на Дружеството.
-
От съответния съд в случаите , предвидени от закона.
2/ При прекратяване на Дружеството по решение на Общото събрание на членовете се извършва ликвидация от ликвидатор, избран от същия управителен орган.
/3/. Имуществото останало след удовлетворяване на кредиторите в случай на ликвидация , се предоставя по решение на съда на ЮЛ с нестопанска цел, определено за извършване на обществено полезна дейност със същата или близка нестопанска цел, ако не е определена такава в устава или учредителния акт.
4/. Ако имуществото не бъде предоставено по реда на ал.2 то се предоставя на общината в която е седалището на прекратеното ЮЛ с нестопанска цел.
РАЗДЕЛ VІI. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 29. Председателят на Дружеството изготвя и подава необходимите документи за вписването на промените, съгласно този устав, в съответния съдебен регистър.
Чл.30. /1/. Веднъж годишно Дружеството изготвя доклад за дейността си който съдържа данни относно:
-
Оъществените дейности , изразходваните за тях средства, връзката им с целите и програмите на дружеството и постигнатите резултати;
-
Размерът на безвъзмездно полученото имущество и приходите от другите дейности за набиране на средства;
-
Финансовия резултат;
2/. Докладът се предоставя от Председателят на Дружеството за публикуване в бюлетина на Централния регистър към Министерството на правосъдието.
Чл.31. За неуредените с настоящия учредителен акт въпроси се прилагат разпоредбите на ЗЮЛНЦ и гражданското законодателство на Република България.