Програма „Адаптационна среда“
І. История
Първата Възстановителна общност (Community of Restoration) се създава в затвор София в ОЗТ „Кремиковци”, през 2003 година, чрез проект „Адаптационна среда” (Adaptation Environment), чието име остава и до днес като наименование на възстановителните общности създадени от ДРОПЛС (PF Bulgaria).
Капацитетът на специално създаденото отделение, наричано център „Адаптационна среда” e 12 човека, изтърпяващи наказание лишаване от свобода, осъдени за първи път. Преминаването на участниците през Въстановителната общност става в два етапа: 1) Външна програма – 4 месеца, която е подготовка за настаняването в център „АС” 2) Престой в центъра за период минимум 6 и максимум 18 месеца, в зависимост от присъдата.
От 2003 до 2005 година през програма „Адаптационна среда” минавата 72 осъдени лица, като 24 от тях минават и през двата етапа, а 48 през външната програма на център „Адаптационна среда”. От осъдените, преминали през пограмата в този период, има данни за рецидив при 2 лица, като и двамата не са преминали през пълната програма.
През 2006 да 2012 година програмата се премества в затвор Враца, като бива адаптирана за прилагане в новите условия, съобразно характеристиките на осъдените в затвор Враца – мъже, рецидивисти. За този период през програмата преминават 140 осъдени, или средно между 22 е 24 човека на година. Данните за рецидив, с които разполага екипа са при 3-ма от участниците в програмата. Тук важи същата уговорка, че това са данни, които са ограничени като съдържание и обхват на информацията.
Основни разлики, освен характеристиките на осъдените, между Възстановителната общност създадена в затвор Враца и тази в затвор София са: 1) в затвор Враца няма специално изградено отделение за програмата, или участниците не живеят заедно. През деня посещават дейности по програма „Адаптационна среда”, но нямат общностен живот и автономността, която имат в затвор София и 2) в затвор Враца програмата се прилага изцяло от външни спеицалисти, докато в затвор София, екипите са смесени.
В периода 2003 – 2012 „Адаптационна среда” е финансирана от:
• правната програма COLPI на фондация „Отворено общество”
• програма MATRA / CAP на Посолството на Кралство Холандия в България
• PF Europe и AFPFI
• МП, разпоредител на Фонда за малки грандове за НПО
• дарения на физически и юридически лица
• множество часове на специализиран доброволен труд от професионалисти в областите: психология, социални дейности, IT, право, строителство, ландшафт архитектура.
Партньори на програмата:
Федерация за разпространение на знание – активно участват с
НТС
IZDWW
ІІ. Методика на програма „Адаптационна среда” (APAC в България) .
Програма “Адаптационна среда” е корекционна православна програма, реализирана от външни специалисти и доброволци, в партньорство със служители на затвор Враца. Представлява адаптиран модел на APAC методологията за България, създаден от ДРУЖЕСТВО ЗА РЕЛИГИОЗНА И ОБЩЕСЕТВНА ПОДКЕРПА НА ЛИШЕНИТЕ ОТ СВОБОДА и специалисти на ГД ИН. Програмата е едниствената по рода си за националната система, що касае продължителност на работа с осъдените и участието на външни специалисти.
Мисията на програма “Адаптационна среда” (АС)е възстановяване на правона-рушителя, като пълноценен гражданин на българското общество
APAC методологията от една страна тя стъпва здраво на духовното преобразяване на личността, основано на християнските ценности, вяра и морал, а от тук и практики за трансформиране на личността, и от друга страна ползва постоянно научния подход, прилаган при третирането и търсене на решение на проблемите на криминално-проявената личност на духовно и социално равнище.
При адаптирането на APAC модела за България, поради национални, културални и правни особености бе прието, че на преден план, следва да бъде представян научния подход, без това да означава минимизиране или фаворитизиране на един от двата, а по-скоро подобряване разбирането сред специалистите от затворите и местните общонсти на мисята, визията и търсените резултати от програмата.
1) За кого е предназначена
Основна целева група на програмата са лишени от свобода, български граждани, с остатък от присъдата не повече от 5 години, с режим на изтърпяване на наказанието към момента на кандидатстване „строг” или „общо”.
Програмата не е забранена за чужди граждани, изтърпяващи наказание в български затвор, но те следва да знаят български език.
В програмата не участват лишени от свобода, осъдени за сексуални правонарушения и такива с установена наркозависимост, преди да са участвали в подходящи за тях други корекционни програми, пряко свързани с тези специфични техни характеристики, водещи до описаните правонарушения.
Подбора се прави от специалисти на ДРОПЛС.
2) Как и до колко програма АС интегрира в себе си принципите на APAC.
Участниците в “Адаптационна среда” не се наричат затворници или “лишени от свобода”. Най-често се ползва израза “ членове на програмата”. В резултат от участие в програмата, нейните членове постигат:
• Съхранение и възстановяване на човешкото достойнство по време на изтърпяване на наказанието “лишаване от свобода”;
•ново разбиране за вярата;
• духовна промяна – промяна на ценностите на личността, извършила правонарушение;
• реинтеграция и възстановяване в обществото на лишените от свобода.
Сферите, чрез които се осъществява възстановяването на личността се основават на 12-те елемента на APAC и включват:
1. Любовта е принцип, който пресича цялата програма – този принцип се приема като основополагащ и изключително характерен за програмата, отличаващ я от всички останали видове терапевтични общности, реализирани от професионалисти, като тук се включва християнското разбиране за любов към ближния и Бог. . Специалистите на ДРОПЛС приемат и изповядват убеждението, че престъпното поведение е резултат от липсата на адекватна грижа и проява на обич в миналото, която в бъдеще създава и води до криминални прояви. Възстановяването на личността минава и през „научаването” и откритието на съдържанието на думата любов и приучаването да я получаваш и даваш към останалите. Това става в целия процес на участие в програмата, чрез поддържане на открити взаимоотношения между членовете на програмата и екипа на ДРОПЛС. Взаимоотношения протичащи в среда на разбиране, добронамереност, справедливост и приемане.
2. Участие на местната общност – 1) Гражданска режа „Активна общност Враца” ДРОПЛС инициира създаването на мрежата през 2010 като мисията на мрежата е да създаде условия за превенция от детска престъпност, но активно се включва и в дейности на програма АС в затвор Враца свързани с т.нар. от нас „обществен живот” на затвора. В тази част доброволци на мрежата и членове на програмата заедно организират и провеждат информациоони кампании за останалите лишени от свобода, празници и конкурси свързани с българската литература, изобразително и приложно изкуство. Това става на доброволни начела, както от страна на членовете на програмата, така и от страна на педставтиелите на мрежата 2) ФНТС и Федерация “Знание”, обучителни организации, партниращи на ДРОПЛС в пилотирането на образователни програми за осъдени
3. Възстановяващи се помагат на възстановяващи се (Култура на взаимопомощ) – В затвор СОфия (2003-2005) този принцип се прилага чрез живот на осъдените в отделно отделение и разпределяне на ежедневните задачи и отговорности в тази малка общност. В затвор Враца интегрирането на принципа се случи чрез въвличане на членовете на програмата в „общесвения” живот на затвора и организирането на различни събития за останалите осъдени.
4. Работа (професионална квалификация и обучение) –Със създадаването на център „Възстановяване чрез образование” ДРОПЛС обезпечи нуждите на програма АС от модерно и адекватно на условията образователно звено. Едновременно с това промотира един по-гъвкам и икономически ефективен за българската пенитенциарна система модел за образование на възрастни. В продължение на 6 месеца членовете на програмата добиват професионална квалифиация в професиите „строителство” и / или „парково строителство и озеленяване” и компютърна квалификация XPERT и / или основи основи на текстообработката и ексел по НАПОО.
5. Вяра (Experiencing God) – ЗА интегрирането на този елемент в програмата ключова роля има капелана на затвора. Програмата дава възможност, при желание от страна на членовете, да имат срещи с духовното лице. Капеланът участва в един от тренингите на програмата, като ко-водещ, където участниците се запознават с него и имат възможност да стартират рзговор, дискусии и срещи относно техните вярвания и убеждения. Екипът не предприема никакви стъпки по посока на катехизация.
6. Правна помощ – програмата има само 2 случая на правна помощ и то от затвор София. Правна помощ се оказва при запитване от страна на члеонвете.
7. Здравна грижа – здравната грижа в затворите е част от задълженията на държавата. Програмата не предлага допълнителна здравна грижа, освен при невъзможност да се предостави от държавата или при др.специфични условия.
8. Съхранение и възстановяване на човешкото достойнство (уважение и грижа, насочена към здравето и духовните потребности) Това е елемент, който се прилага и пристътва в цялата АС
9. Семейство (подкрепа на семейството и помощ при изграждането и запазването на здрави отношения) – Програма АС има опит с фамилно консултиране, но само по заявка на семейството и на съответния член на програмата.
10. Доброволчество – Дейностите по програмата се реализират както от доброволци, така и от платени специалисти, които обаче също полагат доброволен труд в отделни периоди. Платените специалисти са най-често: треньорите, които осъществята специализираните тренинги, обучителите по проф.квалификация. Доброволци най-често са: треьнорите по мотивационен тренинг за търсене, намиране и установяване на работа, Учене през целия живот, управление на семеен бюджет и основи на предприемачеството. Всички други съпътстващи към програмата дейности – арт-работилници и доброволческа служба от членовете на програмата се координират и подпомагат от доброволци
11. Център за реинтеграция (закрит, полу-открит и открит режим) – не е развит
12. Заслуги ( печелене на привилегии и предсрочно освобождаване) – не е развит.
ІІІ. Институционално съществуване
• Взаимодействие между ДРОПЛС и затвор Враца
Програма АС съществува на база на подписани принципи за взаимодействие между ДРОПЛС и затвор Враца за спазване на основни правила при реализацията на АС и прилагане на модела на APAC в България. Програмата се подкрепя от ГД ИН. Принципите за взаимодействие се ревизират и преподписват при всяка промяна или адаптация на програмата.
В своята работа екипът на ДРОПЛС спазва етичния кодекс на помагащите професии и спазва строго принципа на конфиденциалност в своята работа. Задължение на екипа и всеки професионалист, доброволец и / или член на програмата е да наруши този принцип ако има заплаха за сигурността на служител, посетител, затворник или на самия осъден.