Какво е специфичното в затвора?
Курсът е предназначен за усвояване на християнското учение в затворнически условия и е бил създаден за употреба конкретно в условията на британските затвори. Ако смятате да го използвате в друга страна, ще трябва да приспособите някои от примерите и концепциите съгласно собствената ви среда. Това ще рече, че за затворите и затворниците имаме налице множество специфични елементи, влияещи върху начина на провеждане на курса, неговото усвояване и затруднителните моменти, които трябва да бъдат внимателно разяснени. Както сме споменали в изложението на Курса и сме го изпитали от опит, ние познаваме добре много от тези елементи. Взели сме предвид всички тях, за да подготвим версията на курса, с която имате възможност да се запознаете в момента. Надяваме се, че обяснението на тези елементи ще бъде във ваша помощ, тъй като сигурно и самите вие ще попаднете на тях. Ако добиете представа за същността им, вие ще разберете защо структурата на Курса е създадена именно по настоящия начин.
ЗАТВОРНИЦИТЕ СА В ЗАТВОРА
Това сигурно ви изглежда очевидно! Само че режимът във всеки отделен затвор ще окаже влияние на начинa на провеждане на курса. Като цяло това не е присъщо за Курса. Режимът на затвора принципно не допуска внасянето на изменения.
» Затворниците имат възможност да посещават курса в конкретни часове, в продължение на конкретно посочени интервали от време, на конкретно определени места, при наличието на специално ръководство. Различните затвори имат различно време, определено за провеждане на курса.
Ето защо сме написали материала за курса по начин, който да бъде подходящо пригоден. На стр. 27 ще откриете напътствия, които да ви покажат как да приспособите курса към наличното време. Моля, вземете под внимание тези напътствия. Умоляваме ви да не се спирате само на отделни части, защото в структурата на Курса има логическа свързаност между възможните за пропускане и задължителните елементи.
» В много затвори използването на електронно оборудване е забранено, поради което настоящият курс е представен под формата на писмен материал.
» Затворническият режим може да предполага, че някои затворници, участващи във вашия курс, няма да имат възможността да посетят едно или друго занятие поради адвокатски посещения, невъзможност да напуснат затворническия участък, в който се намират, и др.п. Вие просто ще трябва да приемете този факт и да се постараете преговорният материал в началото на всяко занятие да бъде прегледан достатъчно добре, за да подпомогне хората да добият представа какво сте усвоили в пропус- натото от тях занятие.
» Не е изключено индивидуални затворници да бъдат отстранявани от занятията по време на самото ви преподаване. По време на занятие е възможно цялата група да бъде върната по килиите от гледна точка на сигурността или поради липса на дисциплина. Имайте готовност да се сблъскате с неочаквано прекратяване на занятие!
ЗАТВОРНИЦИТЕ СА В ЗАТВОРА ПОРАДИ КОНКРЕТНА ПРИЧИНА
Затворниците са в затвора поради това, че са осъдени да излежат определена присъда заради конкретно извършено престъпление или защото изчакват провеждането на разследване за престъпление, в извършването на което те са заподозрени. В затвора почти не се срещат невинни хора! Когато се запознавате с участниците във вашата група, НИКОГА не забравяйте, че те са в затвора, защото са извършили или са заподозрени в извършването на престъпление. Това е важно да се отчита както предвид нашата собствена сигурност, така и предвид факта, че всички затворници знаят, че в известен смисъл са грешници, защото са наясно със степента на своето провинение (т.е. деянието, което са извършили, за да се окажат понастоящем в затвора). Само че те обикновено не проумяват какво всъщност представлява грехът: въставане против Бога – в сравнение с нарушаването на закона, което е грях заради който са заловени, понеже е престъпление срещу обществото.
ПРЕСТЪПЛЕНИЕ/ СПРАВЕДЛИВОСТ/НАКАЗАНИЕ
Поради настоящото си положение и пре- дишния си начин на живот затворниците по принцип нямат библейска представа за греха, справедливостта, наказанието. За някои от тях престъплението се оказва необходим начин на живот или избран път в кариерата. Възможно е да не си дават ясна сметка за последствията, които престъплението им оказва върху жертви- те. В техните очи правдата придобива образ на неправда. Не е задължително неправдата да се свързва конкретно със системата за наказателно право – особено когато виждат присъдите, получавани за престъпления, които престъпникът счита за по-тежки от своите. В случая става дума за тяхното понятие за Божия правда.
Когато затворниците приемат Иисус Христос за свой Господ и Спасител, на нас нерядко ни се налага да обясняваме, че макар и вече да са се обърнали към Бога, те все още са в дълг към обществото, което може и никога да не им прости. Това, разбира се, е нещо трудно за възприемане.
ЗАТВОРНИЦИТЕ СА ЗАКЛЮЧЕНИ
Ако водите евангелизаторски курс в църква, след края на занятието хората се разотиват по домовете си, обсъждат с брачните си партньори какво са научили или просто включват ел. каната с вода, правят си чай и сядат да погледат малко телевизия. Подредбата на техния ден или вечер подпомага връщането им към обичайните занимания и те имат възможност да обмислят наученото, когато почувстват потребност от това. В затвора, след края на всяко занятие, затворниците биват връщани по килиите си, където прекарват времето си в изолация или „чифтосани“ с друг затворник – човек, към когото може да изпитват или да не изпитват симпатии, да общуват или да споделят какво ги вълнува. Тях почти няма какво да ги отвлича от чутото по време на курса. Някои занятия от Курса са „по-тежки“ от други, особено Занятие 3 („Защо дойде Иисус Христос?“) и Занятие 4 („Защо умря Иисус Христос?“). Съвсем целенасочено създадохме тези занятия, за да може, предлагайки материал, който може да накара човек да лежи буден и да порицава себе си, накрая да завършим с положителния тон на утехата. В Занятие 3 да речем, разглеждаме какво се явява грехът и какво представлява грешникът. Всеки в помещението е грешник. Даваме обяснение, че това е съществен проблем. Всички ние сме грешници и Библията ни казва, че последиците от греха са смъртта и вечното пребиваване в ада (някъде, където ще бъдем лишени от връзка с Бога). Ако занятието приключи дотук, рискът от самонараняване, поддаване на депресия или желание за самубийство и др.п. би могъл да се повиши много и това ще направи курса безполезен. Ето защо Занятие 3 завършва с обяснението, че Христос дойде, за да реши този проблем и че Сам Той е решението на проблема с греха: Той дойде, за да изкупи грешниците. В хода на посоченото занятие не обясняваме как точно Христос постига това, защото съответното пояснение е в съдържанието на Занятие 4, но сме се постарали групата да научи, че макар човеците да са изправени пред велик проблем, Бог има велико решение.
ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПРОБЛЕМИ
В числото на образователните проблеми могат да се окажат: незавършено основно образование, частична неграмотност, трудности при усвояването на писмени текстове, специфични образователни потребности. През 2006г. средностатистическата възраст на затворниците в Обединеното кралство беше 27 години – при 48% от затворниците в Обединеното кралство грамотността по отношение на четенето е под нивото на 11-годишно дете.
Това беше една от основните причини Курсът за запознаване с християнството да бъде приспособен специално за провеждане в затвора. Първоначалният вариант на курса е на твърде високо просветително ниво и то просто надминава възможностите на повечето от обитателите на затворите. Ето защо направихме множество изменения в начините, по които да бъде представено Евангелието от Марк. Но базисната последователност на занятията, темите и въпросите в добре изпитания първоначален Курс за запознаване с християнството си остават същите.
» Курсът е фокусиран върху кратки извадки от Библията, като прибягва до пасажи, обясняващи в няколко думи смисъла на съответното Евангелие. Целта е да бъде улеснено възприемането на посланието на Библията и да се даде възможност на затворниците сами да осмис- лят за какво става дума.
» В затворническите среди образователното ниво като цяло не е високо, поради което участниците в групата трябва да вникват чрез самоизучаване на материала, не чрез наливане на информация. Водещите трябва да помагат умерено (без да прекаляват!), а затворниците трябва сами да откриват отговорите в Библията, за да ги запомнят добре. Много е важно сами да ползват текста на Библията, а водещите да не им наливат информацията наготово. На всеки от тях е дадено копие от Евангелие- то от Марк, за да го четат, а не просто да го държат, докато вие говорите!
» Курсът се ръководи предимно от централното място пред цялата група, като в работата се ползва флип-чарт. Във всяко занятие се прави преговор на всички предишни занятия чрез използването на диаграма. Всяко занятие съдържа множество кратки упражнения, някои от които водещят преподава, заставайки пред цялата група, върху други се работи по двойки или подгрупи, а има и такива за индивидуална работа.
Затворниците, които не могат да четат или пишат, получават подкрепа от воде- щите или помощниците (затворници, завършили курса, които вече са станали християни и са показали, че могат да помагат на други затворници). От никого не се изисква задължително да чете гласно Библията пред останалите (макар че появата на доброволно желаещи трябва да бъде приветствана!), нито пък се очаква, че в хода на курса затворниците непременно ще изчетат цялото Евангелие от Марк (при наличието на желание от тяхна страна това може да бъде осъществено чрез предоставения график за прочит).
» Всеки, независимо дали може да чете или не, разполага с копие от Евангелието от Марк и бива насърчаван да го ползва, да вписва бележки в него и да го носи всяка седмица. Не раздаваме копия от цялата Библия или Новия Завет, тъй като хората са склонни да минават крайно небрежно през съдържанието, да преглеждат отгоре-отгоре препратките или просто се объркват от съдържанието. Целият този курс е изграден върху Евангелието от Марк. Св.ев. Марк започва евангелския текст с думите: „Начало на Евангелието на Иисуса Христа, Сина Божий”. Той е написал всичко, което ни е потребно, за да предадем посланието на Иисус Христос.
» Хората с разстройства на умствената концентрация и проблеми с наличието на хиперактивност успяват да се съсредоточават само за много кратки отрязъци от време и трудно се задържат на едно място. Ето защо работата в хода на курса е структурирана под формата на множество кратки фрагменти, които променят посоката на мисълта, начина на отговаряне и разположението в помещението.
ЕМОЦИОНАЛНА И ПСИХОЛОГИЧЕСКА НЕУСТОЙЧИВОСТ, ПРЕДРАЗПОЛОЖЕНОСТ КЪМ САМОУБИЙСТВО И САМОНАРАНЯВАНЕ
Затворниците като цяло са крайно уязвима група от обществото. Това може да е последствие от тяхното детство или начина им на живот, или резултат от престъплението им и прекараното в затвора време.
В курса тези фактори са взети под внимание и работата е внимателно съобразена с тях. Най-явните моменти, когато следим за емоционална и психологическа неустойчивост, са тогава, когато се провеждат „откриване“ и „закриване“ на всяко занятие. В тези моменти групата се събира в полукръг и всеки е питан как се чувства и дали има някакви проблеми.
В Занятие 1 участниците в групата определят основни правила. В тях влизат и критериите за поверителност, посочващи кои неща ще останат поверителни и кои – не. Така групата разбира, че ако водещите се притеснят за собствената си сигурност или тази на околните, те ще уведомят персонала и затворните капелани за това.
Около 70% от затворниците имат поне едно душевно заболяване, а 20% страдат от по четири вида душевни разстройства. Това ще рече, че болшинството участници във вашата група може да са страдали от депресия, страхова невроза, личностни увреждания или психоза (чуване на гласове, виждане на образи). И повечето участници в групата ви ще взимат някакъв тип медикаменти – антидепресанти или транквиланти – които имат странични ефекти най-вече за концентрацията и умственото възприемане. Наличието на душевни заболявания е сериозен рисков фактор за предразположеност към самоубийство.
Стигнали сме освен това до извода, че душевната болест може да се превърне в която хората поставят върху себе си – нещо, което ни е повлияло при избора на съответните пасажи от Библията. Това е особено валидно относно Марк 2:17 : „Иисус им казва: здравите нямат нужда от лекар, а болните. Не съм дошъл да призова праведници, а грешници към покаяние.“
Това веднъж беше погрешно изтълкувано от затворник с душевни проблеми, който реши, че Иисус Христос е дошъл за него, защото е болен, а не защото е грешник. Не успяхме да го разубедим да се откаже от тази си погрешна представа. Ето защо престанахме да използваме първата част от този стих и вие сами ще забележите, че Занятие 3 е съсредоточено най-вече върху втората част на стиха: „Не съм дошъл да призова праведници, а грешници към покаяние.”
БИБЛЕЙСКИ ПАСАЖИ, КОИТО МОГАТ ДА БЪДАТ ПОГРЕШНО ИЗТЪЛКУВАНИ ОТ ЗАТВОРНИЦИТЕ
Споменатите по-горе форми на неустойчивост и уязвимост изискват прилагането на специално внимание при тълкуването на конкретни пасажи от страна на някои затворници. Класически пример за това в Евангелието от Марк е 9:43: „И ако те съблазнява ръката ти, отсечи я: по-добре е за тебе без ръка да влезеш в живота, отколкото да имаш две ръце, и да отидеш в геената„. На този стих се отдава специално внимание в Занятие 3 в частта му по изучаване на Библията, за да може цялата група да го чуе, разтълкувано по контролиран начин. И тъй като самонараняването е доста разпространено сред затворниците, в случая е много съществено никой да не напусне помещението с мисълта, че самоосакатяването е начин да се избавиш от ада.
Друг пример, не от Марк, срещаме в Първото съборно послание на св.ап. Йоан Богослов 3:15: „Всякой, който мрази брата си, е човекоубиец; и знаете, че никой човекоубиец няма вечен живот, който да пребъдва в него.“ Очевидно е, че Йоан не казва, че убийците не могат да бъдат спасени. Той обяснява, че за непокаялите се убийци няма спасение, което се отнася и за всички други непокаяли се грешници. Надяваме се разбирате как подобни откъси могат да бъдат погрешно изтълкувани от затворници и как това погрешно схващане на смисъла може да ги отведе до самонараняване/самоубийство.
СТАТИСТИЧЕСКИ ДАННИ ЗА ОБИТАТЕЛИТЕ НА ЗАТВОРА
При затворниците случаите на тежка загуба са повече, отколкото сред останалото население, и нерядко хората, които са ги отгледали, са техните баби и дядовци, което означава, че за тях смъртта на тези хора е равнозначна на родителска смърт. Много затворници са от семейства с един родител или сами са направили семейство с един родител, влизайки в затвора.
В доклад на Кралския психиатричен колеж от 2007 г., степента на злоупотреба с поне едно незаконно наркотично средство от затворниците преди затварянето им е 54%.
Всички тези фактори правят затворниците емоционално и психологически уязвими, поради което могат да повлияят върху тяхното възприемане на Библията и по-конкретно – темата за Отеческия образ на Бога.
Тези фактори допринасят също за повишен интерес към съдбата след смъртта. Затворниците нерядко са ни разказвали истории за мъртви родственици, които идват да ги посещават, или личното си преживяване на смъртта (поради предозиране с наркотици, да речем), и за начина, по който „видели светлината“, когато ги връщали към живот. Това кара затворниците да мислят, че съществува живот след смъртта, но те не го свързват непременно с небесата.
Надяваме се, че тези обяснения за потребността от специфична затворническа версия на Курса ви помогнаха да разберете защо сме подходили според избраните от нас начини и ще ви дадат възможност да водите курса със задълбочено разбиране за определената последователност и структура на занятията.