На 28.07.2022г., в гр. София, х-л Шипка, от 14.00 бе представен функционалния продукт на проекта „Насърчаване развитието на практики на възстановителното правосъдие в накзателното производство“, финансиран с Административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ №BG05SFOP001-3.003-0112-C01/19.02.2021 г., по Оперативна програма „Добро управление“ 2014-2020 /ОПДУ/.
Формата на представянето бе комбинация от присъствено и онлайн участие. Това даде възможност на повече заинтересовани проефисоанилисти да се включат и изслушат както финални данни от отделните сегменти, така и да участват в последвалата представянето дискусия.
На място присъстваха, експерти от: Министерство на правосъдието, ГДИН, националния институт по правосъдие, Централната комисия за БППМН, Уницеф – България, Националната асоциация на медиаторите, медиатори от медиационният център към СРС, съдебни заседатели от Враца и София, студенти, членове на УС на Пи Еф България – общност за помирително правосъдие и част от експертите, съставили сборника. Във виртуалната зала на събитието присъстваха представители на прокуратура, съд и пробационни служители, както от трите целеви района на проекта – Враца, Стара Загора и София, така и представители на Варненски апелативе и районен съд, медиатори и съмишленици на възстановителното правосъдие.
В залата презентираха: проф.д-р Добринка Чанкова, Звездица Ковачева, Елена Евстатиева, ръководител на проекта.
Онлайн презентации направиха: проф.д-р Мартин Канушев, съдия Росица Тончева (Варненски апелативен съд), Мария Савова, психолог и изследовател по проекта.
Една от горещите теми в дискусията бяха стандартите за обучение и добрите практики. Повдигнаха се въпроси като: „Кой може да обучава?“; „Как се осигурява продължаващото професионално развитие на професионалистите, супервизия и мониторинг, така че да се гарантира високо качество на практиката?“. Дискутирани бяха, различията в стандарта за обучение на професионалисти, които насочват към практики на възстановителното правосъдие, така и тези за обучение на прилагащи / фасилитиращи възстановителни практики.
Модератор на дискусията и на цялото събитие бе Борислава Гицова, а в онлайн залата – Мария Савова.
Представянето продължи над 2 часа, а обсъжданията продължиха с идеи за сътрудничество и продължаване на усилията по посока на изграждане на възстановително по дух законодателство или по-възстановителна среда за широк кръг от контексти.
За добрата организация екипът на Пи Еф България – общност за помирително праовъсдие, благодари на Мариана Николова – организатор събития по настоящия проект и на Симона Василева – отговорна за дизайна на сборника.
Сборника ще бъде достъпен за свободно изтегляне от сайта www.pfbulgaria.org, а в рамките на проекта ще бъде издаден и на хартиен носител, в ограничен тираж.